Atrakcje nad morzem

TRZĘSACZ

Ruiny kościoła Trzęsacz

Kościoł pw.Miłosierdzia Bożego

Zespół pałacowo-parkowy, Stadnina koni

Gryficka Kolej Wąskotorowa

Taras widokowy, zejścia na plażę

Festiwale Muzyki Instrumentalnej

Paralotnie

Foki nad morzemNewsletter

Twoje imię*:
Twój email:
* Zgadzam się z Polityką Prywatności

Gryficka Kolej Wąskotorowa

Przez Trzęsacz przechodzi linia zabytkowej Gryfickiej Kolejki Wąskotorowej, którą po raz pierwszy otwarto w 1896 roku. Niegdyś służyła ona do przewozu osób, m.in.buraków, węgla i wapienia. Odgrywała dużą rolę gospodarczą. Odcinek przebiegający przez Trzęsacz uruchomiono w 1945 roku. Aktualnie kolejka pełni role turystyczną i jest uruchamiana w sezonie. Przejazd kolejką to nie tylko możliwość dostania się do pobliskich miasteczek, ale przede wszystkim frajda, zwłaszcza jeśli spędzamy wczasy z dziećmi nad morzem.
 

Gryficka Kolejka Wąskotorowa


Trasa kolejki:

Kolejka Wąskotorowa rozkładStacja Gryfice - Muzeum Kolejnictwa z zabytkowym taborem z XIX w

Zabytkowa parowozownia Gryfickiej Kolei Wąskotorowej

Stacja Rewal - Wybrzeże klifowe - Centrum Gminy

Rybokarby - Pałac położony nad malowniczym jeziorem

Stacja Karnice - Resztki zabytkowego wiaduktu kolejowego na linii

Trzebiatów - Kamień Pomorski

Stacja Dreżewo - Ruiny zespołu pałacowego z zabytkowym parkiem

Stacja Trzęsacz - Ruiny XIV w kościoła stojące na brzegu klifowym, w tej miejscowości przejeżdżamy przez 15 południk wyznaczający czas Środkowoeuropejski

Stacja Niechorze - Latarnia Morska zbudowana w 1866 r i Muzeum Rybołówstwa

Stacja Pogorzelica - Trasa widokowa przy rezerwacie ptactwa wodnego na jeziorze Liwia Łuża


Nadmorska Kolejka WąskotorowaGryficka Kolej Wąskotorowa została uruchomiona 1 lipca 1896r. jako Greifenberger Kleinbahn. Pierwsza linia kolejki prowadziłą z Gryfic do Niechorza. Kolejny odcnek został otwarty w 1912r. i prowadził z Niechorza do Mrzeżyna. Rok później (1913r.) oddano do użytku linię z Niechorza do Trzębiatowa.
Kolejka zatrzymywała się na stacjach w miastach: Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Duże Niechorze (dworzec towarowy), Niechorze Kąpielisko, Niechorze Liebelose, Pogorzelica. Atutem nie do przecenienia było połączenie kolejki z innymi  liniami  kolejowymi, dzięki czemu możliwy był przyjazd nad polskie morze nawet z Berlina! Ówcześnie zajmowało to ok.6-8 godzin!
Po II Wojnie Światowej właścicielem Gryfickiej Kolejki stało PKP. W 1999r. Polskie Koleje Państwowe uznały ją za nierentowną i planowały likwidację. Dzięki lokalnej społeczności, kolejka została przejęta przez Gminę Rewal i po kilkuletniej przerwie, w 2003r. ponownie uruchomiono kolejkę na kilka lat.
Jesienią 2011r. rozpoczęto jej rewitalizację . Obejmuje ona wymianę torowisk, remont budynków dworcowych, a także odbudowę dworców w Trzęsaczu, Śliwinie i NIechorzu, nieopodal latarni morskiej (dawne Duże Niechorze). Obecnie kolejka jest nieczynna, a jej otwarcie jest rok rocznie przekładane.

Gryficka Kolej Wąskotorowa

 

W tym roku sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej zaczyna się 29.04.2017. w długi weekend majowy. Przejazdy będa odbywały się codziennie do końca września.

 

Nadmorska Kolejka Wąskotorowa Trzęsacz

Źródło: www.rewal.pl